Historie

Dnešní Fotbalový klub FK Spartak Soběslav vznikl v roce 1921 jako SK Soběslav. Z hlediska současného pohledu na sport se zdají tehdejší podmínky skoro neuvěřitelné. Sportovní klub neměl do roku 1930 vlastní hřiště, přátelská utkání se hrála pokaždé na jiném, pronajatém pozemku. Teprve ve 40. letech získal SK vlastní hřiště a mohl tak postupně rozšiřovat své aktivity. Pravidelných soutěží se mimo družstvo mužů zúčastňovalo i družstvo dorostu.

Významným předělem pro soběslavský sport a fotbal byl rok 1949, kdy se začal budovat sportovní areál na bývalých Solinách. Od roku 1954 tak mohli soběslavští fotbalisté používat jedno z prvních travnatých hřišť v Jihočeském kraji. V 70.-90. letech 20. století se fotbalový areál postupně modernizoval na parametry slušné krajské úrovně.

Ke zcela zásadní změně došlo v rámci rekonstrukce sportovního areálu po povodních 2002. Stará dřevěná tribuna byla nahrazena novou, opraveny byly šatnové prostory, podařilo se vybudovat nové tréninkové hřiště s umělým povrchem – tedy podmínky pro naše předchůdce naprosto nepředstavitelné.

Sportovní úroveň soběslavského fotbalu se od jeho prvopočátku až do dnešního dne s drobnými výkyvy pohybovala na úrovni krajských soutěží, střídala se období relativní úspěšnosti s těmi méně úspěšnými. Historickým úspěchem bylo v roce 2016 vítězství v krajském přeboru a postup do Divize.

Soběslavským fotbalem prošlo za takřka 95. let od jeho vzniku stovky funkcionářů a tisíce hráčů, kteří svým talentem, vůlí, vytrvalostí a smyslem pro fair play vytvářeli a vytváří charakteristiku „malého“ fotbalu – nejpopulárnějšího sportu.