Soběslav čekalo po šňůře tří proher derby se stále se lepšícím J. Hradcem. Utkání pomalu spělo k remíze 2:2, ale pak se proti obraně spartakovců opět prosadil nejlepší muž na hřišti Martin Toman a svým druhým gólem spustil v hradeckém táboře gejzír radosti. Nováček vyhrál potřetí za sebou a vyšvihl se z předposlední na devátou příčku vyrovnané dolní poloviny tabulky.

Domácí začali utkání o trochu vlažněji, než by se v derby dalo očekávat. Důvodem mohla být i absence zraněných klíčových hráčů, například Suchana, Mazoucha či dlouhodobě Boháče. Přesto šli do vedení, když nepříliš povedenou střelou překonal z přímého kopu kousek za vápnem chybující Hulíka, jemuž vypadl míč z rukavic, nejčastější soběslavský střelec Filip Vaněk – 1:0.

Soběslav se poté pustila do hry s veškerou vervou, soupeř úspěšně odpovídal, bylo na co se dívat. Svižný fotbal přinesl i řadu příležitostí, zejména na straně domácích, ale těm jakoby jednobrankový náskok stačil. Svoje šance zazdil třeba Nohava, ale zejména Dvořák, který ke své škodě střeleckou formu stále hledá.

A přišla strašidelná pětiminutovka, jak trefně poznamenal vedoucí mužstva Soběslavi Michal Lemberka. Nejprve srovnal skóre Michal Völfel, když jeho hlavička po rohu byla nejpřesnější – 1:1. O pár chvilek později se uplatnil rychlonohý Martin Toman. Před jeho průvanem nestačili beci Soběslavi zavřít okno a Kuník jeho pohotovou bombu k tyči snad ze třiceti metrů nestačil vytěsnit – 1:2. Už předtím řešil podobnou situaci, ale s lepším výsledkem. Určitě na tohle nebezpečí své spoluhráče upozorňoval, ale pak si mohl jenom říct, že je to marný, je to marný…

Druhé dějství už vypadalo ze strany domácích přece jenom daleko svižněji. Pokračovali ve svých kombinacích a díky tomu si zařídili i stálý pobyt před Hulíkovou brankou. A už po osmi minutách byli odměněni vyrovnáním. Po jednom z řady rohových kopů se prosadil přesně hlavičkující Aleš Kutner – 2:2.

Jenže zároveň s dorovnáním skóre museli spartakovci reagovat i na změnu taktiky hostů. Ti byli nuceni ke střídání, a to se muselo projevit i na stylu hry. Ta byla najednou daleko jednodušší a rychlé brejky mnohem nebezpečnější. Na to Soběslav marně hledala zbraň. Využil to znovu Martin Toman. Po krásné akci Kučery, který dostal míč před vlastní šestnáctkou, pláchl všem po lajně, přesně odcentroval z pravé strany před soběslavskou branku, kam si naběhl hradecký útočník a bylo vymalováno – 2:3. Závěr už si Hradečtí pohlídali a radovali se z dalšího vítězství v regionálním derby.

Řekli po derby Jihočeskému fotbalu

Radek Hajič, trenér Soběslavi: „Těžko hodnotit. Prohráli jsme doma boj o šest bodů. V naší situaci nic snadného, je nás pár. Řada zranění limituje možnosti složení naší sestavy. Bohužel se pořád opakují ty samé chyby. Dost šancí, ale chybí jejich úspěšné proměňování. Pak nás zase porazí jeden hráč stejně jako v Hořovicku. Upozorňovali jsme kluky na Tomana, ale stejně utíkal. Nedá se nic dělat, musíme se dát zdravotně do pořádku. Nemá ale cenu si něco nalhávat, nejsme na tom nejlíp. Jak jsem řekl, snad se kluci brzy uzdraví.“

Marek Černoch, trenér J. Hradce: „Museli jsme naši taktiku přizpůsobit jak silnému soupeři i naší situaci. Plnili jsme všechno, co jsme si řekli. Ochota bojovat o body byla na hráčích vidět. Potvrdilo se to i tím, že jsme první poločas vyhráli. Potom jsme museli střídat, takže jsme přeskupili sestavu a zjednodušili hru. To nám přineslo úspěch, za který jsme moc rádi.“

zdroj: jihoceskyfotbal.cz